Miket érdemes tudnod életmódváltás során?

Miket érdemes tudnod életmódváltás során?

1.Ne akarj mindent egyszerre!
Az első és legfontosabb dolog az életmódváltás során, hogy fokozatosan vezesd be az életedbe új szokásaidat és ezzel együtt fokozatosan hagyj el olyan dolgokat amikről úgy gondolod, hogy rossz szokásaid része. Légy türelmes magaddal! Az új szokások kialakítása és rendszeressé tétele több hónapba is beletelhet.

Fontos, hogy hosszútávon tartható szokásokat alakíts ki. Az egészséges életmód kialakítása egy folyamat, amely a mindennapjaid erőforrása lesz, tehát ez nem egy életcél, hanem egy életforma.

2.Az egészség holisztikus szemlélettel
A holisztikus szemlélet annyit jelent, hogy gondoskodunk a fizikai, mentális, érzelmi, spirituális és társas egészségünkről. Elsőre ijesztő lehet, hogy mennyi mindenre oda kell figyelnünk, de valójában ezek kéz a kézben járnak.

Életmódváltás során a testmozgás bevezetése kapja a legnagyobb figyelmet, de úgy ahogy gondoskodunk testünk épségéről, muszáj időt fordítanunk olyan tevékenységekre is, amelyek során csak a belső lelkivilágunkra koncentrálunk. (pl.: meditáció, olvasás)

3.Testedzés

a) Rendszeresség és regeneráció: ha kezdőként szeretnél elkezdeni sportolni, semmiképp sem heti 5 edzéssel vágj bele, ideális és hosszútávon tartható ha előszőr heti 2-3 alkalommal sportolsz. Így a tested hozzá tud szokni a terheléshez, és megfelelő mennyiségű időt hagysz a regenerálódásra. Ha nem hagysz elég pihenő időt a testednek, a fejlődés is lassabb lesz, tehát a kevesebb néha több.

Haladó sportolóként heti 4-5 edzés is ideális lehet, azonban érdemes a napokat lebontani (izomépítés esetén izomcsoportokra, vagy különböző edzéstípusokat is váltogathatsz).

A regenerálódás fontos alappillére minimum 6 – 8 óra alvás.

b) Étkezés: az étkezés és a testmozgás kéz a kézben jár. Úgy képzeld el, hogy az étel az “üzemanyag” a testednek az edzéshez.

Napi 3 fő étkezés mindenképp javasolt, de ha napi rutinod engedi 4-5 alkalommal is étkezhetsz (a 4., 5. étkezést a fő étkezések közé iktasd be, többnyire zöldséget vagy gyümölcsöt tartalmazó kis adag kiegészítő étkezés legyen).

Az étkezés kialakítása mindenképp függ a napi rutinodtól, így ezek csak iránymutató sorok.

Próbálj időt fordítani minden fő étkezésre és változatossá tenni, hogy milyen ételeket fogyasztasz.

Ha célod a fogyás, akkor is fordíts időt a minőségi étkezésre. Az ételek energiát adnak, a súly csökkentése érdekében a kalóriadeficitre kell odafigyelni. A kalóriadeficit annyit jelent röviden, hogy kevesebb kalóriát viszel be, mint amennyire a testednek szüksége lenne és így a zsírból kezdi el bontani a maradékot, amire a testednek szüksége van. A kalória bevitelt legegyszerűbben úgy kezdhetjük el felügyelni, hogy mérjük és írjuk az étkezéseinket erre kifejlesztett alkalmazásokba pl.: YAZIO. Ez segíthet megismerni testünket étkezés szempontjából.

Edzés előtt mindenképp együnk. Tapasztald ki, ismerd meg tested, hogy edzés előtt mennyi idővel hamarabb kell étkezz, hogy ne teli hassal érkezz. Ez egyéni, hogy kinek milyen gyorsasággal szívódik fel az étel, ezért fontos, hogy kitapasztald. Edzés előtt közvetlen semmiképp sem nagy étkezéseken kell gondolkodni, hanem könnyed magasabb szénhidrát és fehérje tartalmú ételekre van szükség (pl.:banán, mogyoróvaj, zab, fehérjeszelet, csirke és rizs).
A fejlődéshez és izomépítéshez azonban az egésznap elfogyasztott ételek minősége és mennyisége számít. (fehérje, szénhidrát, zsírok).

Az étkezés mellett a vízfogyasztás is nagyon fontos, ne csak akkor igyunk amikor szomjasnak érezzük magunkat. Napi minimum 2 liter víz fogyasztása ajánlott.
Scroll to Top